EZOTERAPY

O vztazích

MOUDROST TRAUMATU?

Na sezení přišel muž, kterému se před rokem stala těžká autonehoda s následky, které mohou a nemusí být trvalé.
Tisíckrát se k dané události vracel, přehrával si ji, ale stále se potýkal s depresivní náladou a nemožností „nastartovat“ se do života. Ptal se sebe, co ještě udělat, aby se mu vrátila vůle do života, když mohl zůstat na tomto světě.
 
V konstelaci jsme se vrátili do bodu, kdy se nehoda stala. Tento muž měl tendenci rozpitvávat událost do nejmenších detailů. Své trauma nahlížel převážně rozumově a stále hledal vysvětlení.
 
Jenže: Pokud trauma nahlížíme rozumově, můžeme si jako trauma „vybrat“ něco zástupného, tedy to, co náš rozum vyhodnotí na dané události jako nejdůležitější.
 
Igor Pavelčák ve sve knize Trpět je snažší o výběru „zástupného traumatu“ říká, že je to „střelba do desítky, ale do sousedního terče“.
 
Snažili jsme se proto zachytit pocit, který nehodu a dobu rekonvalescence provázel. Ústředním pocitem se ukázala být bezmoc.
Aby nám pocit „sdělil“ svůj příběh, je třeba, abychom s ním pobývali. Pocit není třeba vysvětlovat ani analyzovat, stačí jej určitou dobu vnímat.
 
Pokud to vydržíme, může se tento pocit změnit, čímž otevíráme možnost vyvázání se z traumatické události. Trauma může být moudré i v tom smyslu, že nedokážeme dohlédnout, co by se stalo, kdyby se nestalo právě tohle. Podléháme širším a obsáhlejším souvislostem. Tohle vědomí nám může pomoci zesílet a dát své duši „křídla“ ve smyslu větší svobody prožívání toho, co se nám událo…

Přihlaste se k mému newsletteru

… a můžete sledovat moje drobná zamyšlení nad tématy, se kterými  za mnou přicházíte, nebo si přečíst mé příspěvky na sociálních sítích.

Domluvte si schůzku se svou duší!

Těším se na vás.

Pracovní doba dle objednání

© 2023 Tereza Pokorná a Veronika Šimerdová • Všechna práva vyhrazena